Zakup nieruchomosci a wklad wlasnyJak rozwiązać problem braku wkładu własnego przy zakupie nieruchomości?

Banki już od kilku lat nie udzielają kredytów hipotecznych bez posiadania przez klienta wkładu własnego. Dla niektórych osób może to stanowić spory problem, jednak brak oszczędności nie przekreśla oczywiście marzenia o posiadaniu własnego mieszkania. Wkładem własnym nie musi być koniecznie gotówka, ponieważ istnieją inne sposoby na sfinansowanie swoich czterech kątów.

Zgodnie z Rekomendacją S osoby, które wnioskują o kredyt hipoteczny muszą koniecznie posiadać wkład własny. Na jakim poziomie? W 2014 roku, kiedy to przepisy wchodziły w życie, konieczne było posiadanie wkładu własnego na poziomie około 5% wartości nieruchomości, podczas gdy w 2017 roku limit ten zwiększy się do 20%. Nie jest to oczywiście zbyt korzystne dla przyszłych kredytobiorców, jednak banki w ramach wkładu własnego zamiast gotówki akceptują również inne rozwiązania.

Fundusze emerytalne IKE oraz IKZE

Coraz większa liczba osób dbających o swoją przyszłość zdecydowała się w ciągu ostatnich lat gromadzić środki pieniężne na kontach emerytalnych, które mogą zostać wykorzystane w banku jako wkład własny podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Roczny limit wpłat na rachunek w IKE oraz IKZE wynosi 300% prognozowanego na dany rok kalendarzowy średniego miesięcznego wynagrodzenia, co oznacza, iż można odłożyć sporą ilość pieniędzy, które można wykorzystać jako wkład własny.

Inna nieruchomość lub działka

Wielu kredytobiorców decyduje się na wybudowanie domu na własnej działce i w takiej sytuacji wartość gruntu może stanowić wymagany wkład własny. Innym wyjściem z sytuacji może być również zaproponowanie innej posiadanej na własność nieruchomości, którą można wykorzystać jako wkład własny podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. W tej sytuacji ustanawia się na niej hipotekę, która stanowi zabezpieczenie spłaty wnioskowanego kredytu.

Dopłata z programu MDM

Świetnym rozwiązaniem szczególnie dla młodych osób może się okazać dofinansowanie z programu Mieszkanie Dla Młodych. Aby je otrzymać, przyszły kredytobiorca musi jednak spełnić określone wymagania. W ramach tego programu osoba spełniająca wszystkie niezbędne warunki może otrzymać dopłatę od 10 do 30% wartości kupowanego mieszkania.